Баварію вважають батьківщиною BMW, найвідомішого футбольного клубу Німеччини FC Bayern München і найпопулярнішого у світі свята пива - Октоберфест! Але не тільки цим примітна ця федеральна земля на півдні Німеччини!

Хочете переконатися? Тоді читайте наші статті про найцікавіші баварські міста!
Goethe-Institut Одеса
Найвища гора Німеччини - Цугшпітце!
Дивовижне місце
Є в баварських Альпах така гора, стоячи на вершині якої можна отримати СМС-повідомлення на мобільний телефон: «Ласкаво просимо до Німеччини та Австрії!» Як таке можливо і в чому секрет? Справа в тому, що саме через вершину Цугшпітце проходить державний кордон Німеччини та Австрії, а навколо простягаються льодовики і вершини 400 гір, вражаюча краса яких надовго залишається в пам'яті.
Німецька частина вершини Цугшпітце - найвища точка Федеративної Республіки Німеччина з висотою 2962 м. Звідси можна побачити одночасно чотири німецькомовні країни: Німеччину, Австрію, Італію та Швейцарію.
Фото: SkiMap.org
При чому тут потяг?
Багато хто задається питанням про походження незвичайної назви величної вершини - Zugspitze/голова поїзда (переклад з німецької мови). Тут існують дві теорії.

Одна з них стверджує, що якщо придивитися, обриси Цугшпітце нагадують паровоз з трубою висотою більше двох з половиною кілометрів.
Інші ж стверджують, що назва походить від другого значення німецького слова Zug - шлях, рух. Тобто, назва гори асоціативно пов'язана з шляхами руху снігових лавин, що гримлять взимку з крутих північних схилів головної вершини в долину.... До речі, багато століть було поширено назву «Цугшпітц» і лише недавно до цього варіанту додалося закінчення «е».
Фото: munich-insider.ru
Хто і коли підкорив?
Понад 200 років тому вершина Цугшпітце була підкорена. Перше сходження на найвищу гору Німеччини було зафіксовано 27 серпня 1820 року. Хоча історик Томас Ліндер стверджує, що до цього моменту на гірську вершину вже піднімалися пастухи, а також важкодоступним переходом через гірський хребет користувалися контрабандисти. Але навряд чи ті й інші фіксували свої переміщення в офіційних документах.
Як повідомляє Deutsche Welle про перше документально підтверджене сходження, "на цю вершину піднялися військовий інженер-геодезист Йозеф Наус, його помічник на прізвище Майєр і провідник Йоганн Георг Тойшль. Тут цей лейтенант з Тіролю, який служив у Баварії, зображений на малюнку 1824 року. Згідно зі спогадами Науса, на самій вершині вони провели всього п'ять хвилин - терміново почали спуск через раптову сильну грозу. Ніч перед сходженням провели в хатині пастуха, де були сильно покусані блохами. Вийшли о 4 ранку і до вершини дісталися незадовго до полудня, подолавши «численні загрози і небезпеки для життя». Від сучасних підкорювачів таких жертв і зусиль не потрібно: для комфортного сходження була побудована канатна дорога!
Фото: dw.com/ru/gora-zugspitze
Негоразди з висотою
Як не дивно, але висота гори і її вершин змінювалася протягом часу.
Наприклад, вершина середнього піку Цугшпітце при будівництві першої канатної дороги в 1930 році була зруйнована і тому стала нижче.

Західний пік постраждав у 1938 році від амбітних планів Вермахту: там планували побудувати станцію контролю польотів військових військових літаків німецького Люфтваффе. Макушку гори підірвали, а станцію так і не побудували. Відтоді пік має фіксовану висоту в 2 962 км.
Потім верхівку хотіли подовжити за рахунок бетонної надбудови, щоб її висота стала рівною 3000 м, але і цим планам не судилося збутися.

Фото: dw.com/ru/gora-zugspitze
А що на горі?
Дивно, але у гори Цугшитце є своя власна метеостанція, яка знаходиться прямо самій вершині гори. Там вона з'явилася 1900 року.

Цікавий той факт, що одним з метеорологів був... місцевий священик. Як і належить служителю церкви, він переконав місцеву владу в 1851 році встановити на вершині великий позолочений хрест. Непросту ношу на макушку гори несли 28 осіб.
Однак гірські вітри і сувора погода пошкодили його, і через 30 років хрест довелося замінити. Остання заміна хреста відбулася в 1993 році. Тільки тут на допомогу прийшла техніка: конструкцію заввишки 5 метрів підняли вертольотом.

За найвищою горою Німеччини з нами мандрували Марія Дегтяренко і Аріелла Акоа, команда «Баварського дому, Одеса».
Фото: go2munich.ru
Goethe-Institut Одеса
Райське місце: Боденське озеро!
Мальовничий куточок Європи
Біля підніжжя Альпійських гір розкинулося неповторне за своєю красою і унікальністю озеро, яке вважається третім за величиною озером у Центральній Європі!

Боденське озеро складається з двох озер - Верхнього і Нижнього і Рейну, що з'єднує їх, і займає площу 536 кв. км, має протяжність 64 кілометри, максимальна ширина озера - 12 кілометрів, а його глибина досягає 254 метра.

Примітно, що у цієї водойми відразу три назви: Боденське озеро, озеро Констанц, а на півдні Німеччини озеро називають Швабським морем.
Спільне озеро? І так буває!
Хоча на берегах відпочивають жителі відразу трьох держав - Німеччини, Швейцарії та Австрії - юридично саме Боденське озеро, а точніше - Верхнє озеро, не має ніяких національних кордонів і не належить жодній з країн! Питання про державну приналежність досі залишається відкритим, оскільки кожна з країн, що розкинулися на його берегах, має свою точку зору: швейцарська влада проводить кордон центром водойма, Австрія керується нормами міжнародного права, а німецька влада дотримується третьої позиції. Країни не дійшли спільного компромісного рішення, тому міжнародне співтовариство сприймає озеро як таке, що не належить жодній державі.

А чий же флот? По озеру ходять кораблі Білого флоту, який об 'єднує під спільним прапором кораблі Німеччини, Швейцарії та Австрії.

З розподілом по суші справи йдуть простіше: велика частина берегової лінії Боденського озера належить Німеччині - 173 км, Австрія володіє 28 км, Швейцарія - 72 км.
Перерахуймо острови
На озері знаходяться 11 островів, особливою популярністю користуються квітковий острів Майнау (Mainau), включений до списку Всесвітньої спадщини та монастирський острів Райхенау (Reichenau).

Найкрасивіший острів Майнау, що належав венценосній родині, - суцільно квітковий килим. З 1853 року тут розбитий чудовий парк, а навесні можна знехтувати поїздкою до Голландії, адже в парку Майнау розквітають понад 400 різновидів тюльпанів. Острів також пишається своєю пальмовою оранжереєю, розплідником красунь-метеликів і велосипедними маршрутами.

Острів Райхенау вважається важливою культурною спадщиною і включений до Списку ЮНЕСКО - його бенедиктинський монастир був заснований ще на початку VIII століття Святим Пірміном, в Середні століття тут зупинялися паломники на шляху до Ватикану. У церкві Святого Георгія тут знаходиться найстаріший у Німеччині розпис, датований ХХ століттям.
Унікальне німецько-швейцарське місто
Найбільше місто на озері - Констанц, побудоване римлянами і назване на честь імператора Костянтина! Унікальне містечко завдяки своєму вельми незвичному прикордонному становищу: багато будинків у ньому стоять наполовину в Німеччині, наполовину в Швейцарії.

Від прогулянки місцевими пам 'ятками і атмосфери античних часів просто захоплює дух: римські укріплення, середньовічні бюргерські будинки, Єпископський кафедральний собор, монастир і маса церков!

Опинившись у Констанці, неодмінно варто вирушити до Нідебурга - історичного району з вузькими вуличками, затишними пабами, невеликими магазинчиками і мальовничими середньовічними будинками, побудованими в епоху Пізнього Середньовіччя. Кумедна деталь: кожна з будівель у цій чаасті міста має власне ім 'я, прочитати яке можна зі встановленої на фасаді таблички.
Німецька перлина
Ні німці, ні автсрійці, ні швейцарці не змогли зійтися в єдиній думці з приводу найкрасивішого міста на березі. Тому і ми перерахуємо кілька особливих міст!

Німецький Меєрсбург оточений виноградниками, а на вулицях збереглися фахверкові будинки, замок періоду середньовіччя, працюють численні винні таверни. Примітно і те, що місто розділене на Нижній і Верхній - це пішохідні вулиці, сполучені сходами. Якщо Ви любитель замків, то Вам неодмінно варто навідатися в старовинний замок з підйомним механізмом, вежею і складними переходами підземелій!
Австрійське місто-фестиваль
Брегенц славиться серед любителів культури і шанувальників опери, адже саме тут проходить знаменитий оперний фестиваль, головні події якого проходять на сцені, встановленій прямо в озері на 200 палях і є найбільшою плавучою сценою в світі!

Не варто забувати і про символ Брегенца - вежу Святого Мартіна, на одному з поверхів якої знаходиться військовий музей; про стару Ратушу, побудовану 1662 року. А хочете побачити всі три країни-сусідки? Тоді підніміться на пік Пфандер: панорама гарантована.

По Боденському озеру з нами мандрувала Марія Дегтяренко, команда "Баварського дому, Одеса".
Мюнхен:
село з мільйоном жителів
або
найпівнічніше місто Італії?
Чому село?
Самі німці часто називають столицю Баварії - найбільшою федеральною землею Німеччини - селом з мільйоном жителів! Не поспішайте дивуватися: галявина в центрі міста дійсно є - Theresienwiese! Але пасторальних видів з корівками Мілка і овечками Ви точно не знайдете: на цьому лугу Терези проходить найграндіозніше свято пива - Октоберфест!

Але чому ж все таки село? Так німці відзначають особливо затишну атмосферу центру міста, не властиву містам-мільйонникам!
При чому тут Італія?
Ми не будемо сперечатися з політичною картою Німеччини і звертатися до Римської імперії. Історично, звичайно, на тутешніх кайзерів італійці мали неймовірний вплив як в архітектурному, так і в культурному плані.

Але сьогодні мова йде про мюнхенське dolce vita!
Експерти стверджують, що за кількістю італійських ресторанів та інших гастрономічних закладів (їх близько 500!) Мюнхен побив Флоренцію і Сієну разом узятих!

До речі, мюнхенці з успіхом розвінчають кліше про німецьку стриманість і холодність своїм умінням жити і радіти кожному дню.
А вже особливу любов до елегантного і стильного одягу у мюнхенців точно не відняти!
Цікаві факти про Мюнхен
Друзі, чи відомо Вам, що Мюнхен

* найдорожче місто в Німеччині
* пишається найсміливішою податковою інспекцією, яка навіть Гітлера змушувала декларувати свої доходи
* відомий найбільшою пивною у світі! Хофбройхаус - Мекка любителів пива- був заснований у 1589 році. І саме тут встановлено місткий сейф на 4000 комірок для зберігання гуртків завсідників!
* є колискою автоконцерну BMW і вражає музеєм і виставковим комплексом - "BMW Welt" - з новинками і бестселерами! У цій будівлі навіть можна пройти тест-драйв на машині або мотоциклі.
* місто з найбільш пунктуальним громадським транспортом: запізнення на хвилину вважається рідкістю!
І Ангела Меркль у захваті!
Всім відомо, що Ангела живе в Берліні. Але про її любов до Мюнхена ходять легенди.

У липні 2009 року канцлер Німеччини заявила: "Якщо вам не сподобається в Мюнхені, то тоді я не знаю, де взагалі в Німеччині Вам би могло б сподобатися."

А Ви вже закохалися в Мюнхен або у Вас ще все тільки попереду?

Німецьку мову вчити в Одесі

Вюрцбург - "пряне" місто!
Чому саме пряне?
Знаєте, що означає німецьке слово "Würze"? У перекладі в назві цього дивної барокової шкатулки міститься слово "пряність". І не дарма!

Адже в цьому місті заховано достатньо таємниць та архітектурних шедеврів світового масштабу. Хоча насправді, вчені досі сперечаються про походження назви цього баварського міста і схиляються до версії з назвою фортеці Virteburch.
Головна барокова перлина Баварії!
А Ви знали, що Резиденція Вюрцбурга за красою стоїть в одному ряду з Шенбрунн у Відні і Версалем під Парижем і що Наполеон захоплено називав її "найкрасивішим палацом в Європі"?

У 1981 році Резиденція була удостоєна особливої честі - експерти внесли цей архітектурний шедевр до списку Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. На будівництво Вюрцбурзької резиденції впливова рідня єпископа вислала кращих архітекторів Відня, Парижа, Генуї, Венеції та Амстердама.
Парі не на життя, а на смерть
Найзаклятіше протистояння сталося між зіркою з Відня - фон Хільдебрандтом (його віденські палаци Верхній і Нижній Бельведер досі зачаровують погляд!) і Нейманом (його портрет прикрашав пізніше німецькі банкноти в 50 нім.марок).

Побачивши проект парадних сходів, який придумав Нейман, фон Хільдебрандт пообіцяв повіситися на гаці, який сам же воб'є в її стелю, якщо стеля не обвалиться!

Нейман же іронічно заявив йому, що в день виконання цієї обіцянки встановить на сходах артилерійську батарею, щоб відзначити це святковим залпом!
Сходи відбудували так, як хотів Нейман, а фон Хільдебрандт... жив ще дуже довго і помер своєю смертю, хоча і програв парі.
Старовинний міст через річку Майн
Кажуть, старовинний кам 'яний міст Вюрцбурга послужив прообразом Карлового моста в Празі і нагадує Регенсбурзький. Опинившись у Вюрцбурзі, неодмінно прогуляйтеся цим дивним мостом, перерахуйте всі скульптури і полюбуйтеся незабутнім видом на фортецю!

Головна відмінність вюрцбурзького мосту від його шанованих побратимів - на ньому можна і потрібно пити франконське вино!
Про чарівний напій
Весь цей регіон вважається особливим - в його підвалах зберігаються вина, рівних яким немає у всій Німеччині!

Їх навіть розливають в особливої форми пляшки. На смак сомельє порівнюють їх з бургундськими. У білих винах особливо цінуються щільність, благородний насичений смак і фруктовий аромат. Ну, а старовинний міст і його легенди змушують вино грати особливими смаковими фарбами!
Кілька несподіваних фактів!
* Перший лицарський турнір Німеччини відбувся в 1 127 році саме у Вюрцбурзі.

* У XVII столітті Вюрцбург виявився одним з головних центрів масових переслідувань відьом. З 1 626 по 1 630 роки тут було спалено понад 900 обвинувачених у чаклунстві.

* У 1895 р. саме у Вюрцбурзькому університеті Вільгельм Конрад Рентген зробив відкриття випромінювання, яке сьогодні ми називаємо рентгенівським.
Достатньо причин, щоб приїхати до Вюрцбурга, друзі?
Немецкий язык по скайпу в Одессе:
Нюрнберг: місто ковбас, пряників, іграшок і не тільки!
Столиця Священної Римської імперії!
Зазвичай Нюрнберг асоціюється з пам 'ятками історії, які висвітлюють часи нацизму, або з музеями. Але не всі знають, що Нюрнберг - це одне з найбагатших міст Європи, яке довгий час було неофіційною столицею Священної Римської імперії і резиденцією королів!

З XIV по XVI століття Нюрнберг був серцем німецького Відродження. Саме тут було зроблено неймовірну кількість наукових відкриттів і винаходів, популярних і сьогодні: перша в Німеччині залізниця, кларнет, глобус, кишеньковий годинник, пристрій для простягання дроту - і це далеко не все.
Таємний куточок старовинного Нюрнберга
Опинившись у Нюрнберзі, загляньте в цей чудовий куточок - Ремісничий двір! Зберігайте локацію, друзі: прямо навпроти залізничного вокзалу, в оточенні середньовічних веж і потужних міських стін, оточених глибоким ровом, прямо за Королівськими воротами біля вежі XV століття Фрауентурм знаходиться "місто в місті".

Незважаючи на те, що в ході Другої світової війни місто зазнало сильних бомбардувань і центр був практично повністю знищений, кілька середньовічних будинків все таки вціліли і були з любов'ю відремонтовані!
Нюрнберг - це Франконія!
Перлиною старого міста є провулок Білокожевенників (Weißgerbergasse). Понад 20 будинків ремісників, що займалися колись обробкою і вибілюванням шкури, перетворюючи її на ексклюзивну світлу м 'яку шкіру.

Звивисті вулички, відтворені всього близько 50 років тому, фахверкові будиночки, лавочки, ремісничі майстерні та ресторанчики. І ні в якому разі не називайте місцеві традиції баварськими! Це франконська спадщина.

І зазирніть на вуличку Божевільних по сусідству (Irrestraße), там сховалися ще пара цікавих будівель. Для відбілювання шкіри використовувалися солі алюмінію, які, накопичуючись в організмі, призводили до різних захворювань, в т. ч. психічних.
В гості до Дюрера
І не забудьте зайти в гості до Альбрехта Дюрера! Адже цей найвеличніший художник Німеччини народився, прожив все життя, помер і похований в Нюрнберзі!

Будинок, який він купив, вже будучи відомим художником, зберігся і доступний для відвідувачів. Хочете дізнатися всю правду про майстра з перших рук? Тоді на Вас чекає сама господиня будинку, дружина Альбрехта Агнес, вірніше, її голос з аудіогіду.
Дюрерівський заєць чекає наподалік!)))
Дегустація обов'язкова!
Що скуштувати в Нюрнберзі? Ну, звичайно, нюрнберзькі сосиски (Nürnberger Brastwurst), які місцеві жителі із задоволенням їдять з 1313 року! І не забудьте про пряники: їх відмінна особливість - кругла форма і великий розмір. Вкриті шоколадом або білою глазур 'ю, з неймовірною смачною начинкою мають особливий склад - у них високий вміст горіхів, цукатів при майже повній відсутності борошна!

А Нюрнберзький різдвяний базар по праву вважається найкрасивішим в Європі: приголомшливої краси іграшки неперевершених майстрів, найбільший чан пуншу і чарівна атмосфера занурюють навіть виявлених реалістів у казку.
Легендарний Регенсбург - Середньовічна казка на березі Дунаю!
Справжнє Середньовіччя!
Одне з наших улюблених німецьких міст - це місто-побратим Одеси, Регенсбург!

Історія Регенсбурга налічує близько 2000 років. Заснували його давні кельтські племена, потім його завоювали римляни, які назвали укріплення, споруджене на злитті річок Реген і Дунай, "Castra Regina". Вигідне географічне положення міста на березі Дунаю і заповзятливі купці перетворили Регенсбург на головну судноплавну артерію Центральної Європи і великий торговий центр. А вже в 1245 році Регенсбург отримав статус "Вільного імперського міста".

Середньовічні вузькі вулички Регенсбурга практично не перебудовувалися і не прикрашалися "модними" пізніше бароковими елементами, просто тому що у міста не було на це грошей. Виявляється, безгрошів'я іноді на користь!
Легенда з Регенсбурга!
Посперечалися якось зодчий регенсбурзького собору і регенсбурзького кам'яного мосту про те, хто ж швидше завершить своє творіння.

З собором справа йшла швидше і тоді творець мосту уклав договір з дияволом.
За договором, Кам 'яний міст буде добудований раніше собору, але за це диявол отримає душі перших трьох, хто пройде по мосту...

Після цього все з мостом пішло, як по маслу і він був добудований першим. Архітектор тріумфував, а диявол чекав платню. І тоді хитрий зодчий пустив по мосту перших трьох пішоходів: півня, курку і собаку!
У гніві диявол спробував зруйнувати міст, але у нього нічого не вийшло. Так і стоїть прекрасний Кам 'яний міст Регенсбурга вже майже 900 років! У ті часи він вважався новим чудом світу, а зодчі Лондона, Авіньона і Праги намагалися його копіювати.
Про собор Святого Петра
Отже, собор дійсно будувався довго: більше 360 років - з 1275 р. до 1634 р., а вежі були закінчені на 235 років позже- в 1869 р.

Але результат перевершив всі очікування, ставши по істині унікальною, що полонить своєю красою і надзвичайною архітектурою готичною перлиною міста. Кожен, хто відвідав Кафедральний собор Регенсбурга (Regensburger Dom), буде приємно здивований не тільки його зовнішньою унікальністю, а й дивовижним внутрішнім плануванням!

З 2009 року тут знаходиться найбільший вільно висячий орган у світі. До речі, не забудьте відшукати серед скульптур всередині собору янгола, який сміється: привіт з XIII століття!

Гордістю Кафедрального собору і всього Регенсбурга є всесвітньо відомий хор хлопчиків "Горобці Регенсбурзького собору" (Regensburger Domspatzen), графік гастролей якого розписаний на кілька років вперед. Але у нас є для Вас секретний лайфхак: послухати знаменитий хор можна під час недільної меси о 10 годині ранку.
Про німецького Папу Римського
Цікавий факт: професор і віце-президент Регенсбурзького університету увійшов в історію як перший папа німецького походження за останню майже тисячу років - Бенедікт XVI- 265-й папа римський (з 19.04.2005 по 28.02.2013) і перший за останні шістсот років, який відрікся від престолу.

Невеликий курйоз: Баварія історично вважається центром протестантизму, а Регенсбург 8 років був офіційною німецькою резиденцією Папи Римського!
Батьківщина першої в світі закусочной
Цікавий факт: перша закусочна в світі існує до цих пір і називається Historische Wurstkuchl (Історична ковбасна кухня). Виникла вона в 1146 році, що робить її найдавнішою закусочною, функціонуючою безперервно вже дев'ять століть поспіль.

Де шукати? Біля Кам 'яного мосту! Спочатку крихітний будиночок, що притулився до міської стіни, служив кухнею для будівельників моста Steinernen Brücke - мулярів і вантажників. Після закінчення будівництва кухню використовували портові робітники, будівельники Регенсбурзького собору. Меню тоді складалося з капусти з простим відвареним м 'ясом. Легендарні ковбаски з 'явилися пізніше.

Сьогодні тут пригощають знаменитими регенсбурзькими смаженими ковбасками з домашньою гірчицею.

Секрети Баварії нам повідала Марія Дегтяренко, команда "Баварського дому, Одеса".
Вчи німецьку мову в аккредитованому центрі Goethe-Institut Ukraine!
Заповніть, будь ласка, форму і ми зв 'яжемося з Вами по телефону або електронною поштою!
Рівень, який Вас цікавить
Напишіть Ваші запитання чи коментар
Наші новини
вул. Успенська, д. 60, оф.2 (другий поверх)
65045 Одеса
Україна

+380668611508
+38048777 06 96

info@bayernhaus.com.ua
Нас можна знайти тут:
Ваші ім`я та прізвище
Ваш номер телефону
Адреса електронної пошти
Напишіть Ваше запитання або залиште коментар