Карнавал в Німеччині, німецька мова
П'ята пора року або карнавал по-німецьки!
Німецький карнавал? І таке буває!
При слові «карнавал» мимоволі виникають яскраві бразильські або венеціанські образи і про Німеччину згадується в останню чергу. А даремно: німці чекають на цю яскраву подію, яка зазвичай проходить, у другій половині лютого, з великим нетерпінням! Назв у свята відразу кілька і все залежить від того, в якій частині країни Ви перебуваєте: Karneval, Fasching или Fastnacht.

Фото: pinterest
Звідки ноги ростуть?
Карнавал - це язичницька традиція прощання із зимою і вітання весни (німецький Фашинг - аналог православної Масниці, хоч опудало німці і не палять), історія якої сягає корінням у Середньовіччі.

Письмово вже в XIII столітті зафіксовані карнавальні процесії Мюнхена з обраним королем дурнів! Однак ні католицької, ні протестантської церкви було не до душі настільки улюблені народом «свято дурнів», а заборонити традиційні гуляння було вже неможливо, тому духовенство позначило його як «свято перед постом» і «прощання з м'ясом».

Фото: deutschland.de
Число дурнів?
У XIX столітті була введена нова карнавальна традиція: вважати офіційним стартом Фашингу 11.11 о 11 годині 11 хвилин. У ФРН саме число 11 вважається «символом дурнів» і блазнів. У різних регіонах їх називають Jecken або Narren.

У цей сумовитий по погоді листопадовий день розвесела публіка починає підготовку до свята і влаштовує жартівливі вибори короля блазнів. Хоч Віктор Гюго і француз, то саме цю європейську традицію він описує в «Соборі Паризької Богоматері», в якій титул короля отримав Квазімодо.
Фото: swp.de
При чому тут троянди?
Саме з трояндами пов'язують непосвячені назву карнавального понеділка - Rosenmontag! А троянди тут зовсім ні до чого: це лише видозмінене слово «rasen» - веселитися.
Вуличні музиканти, карнавальні вози, натовпи людей у карнавальних костюмах весело крокують центральними вулицями, перекритими для транспорту на час карнавалу, вигукують кричалки і розкидають цукерки на радість дітям і не тільки! Особливих везунчиків при цьому ще й пивом, вином пригощають абсолютно безкоштовно.
Фото: RND
Стережіться жінок у четвер!
Поспішаємо заспокоїти: боятися жінок варто не щочетверга року, а тільки в період карнавалу - в Weiberfastnacht/«Бабин четвер».

Саме в цей день завбачливі та економні німецькі чоловіки, аж до шефів великих солідних компаній, воліють з'явитися в офіс без краватки або вишукують в надрах старого гардеробу щось вже зовсім старе і нетрендове. Вся справа в тому, що доля їх зумовлена нещадною традицією: бути відрізаним! У цей день дамам можна все і в пориві веселощів і пустощів кожна вважає своїм обов'язком озброїтися ножицями і відрізати першому зустрічному... краватку.
Протестувати чоловікам суворо заборонено! Правда, відігратися у чоловіків право теж є - наступного дня, в «закопчену п'ятницю», коли можна мазати обличчя сажею, аквагримом, зубною пастою або помадою всім, хто зустрітися на шляху.
У традиції німецького карнавалу нас занурили Марія Дегтяренко і Аріелла Акоа, команда «Баварського дому, Одеса».
Фото: Augsburger Allgemeine
Різдво в Німеччині, німецька мова
Цікаві факти про німецьке Різдво!
Велике свято, але ще не вихідний!
Різдво (Weihnachten) - це найбільше і улюблене свято в будь-якій німецькій родині. І починається воно 24 грудня ввечері - у Святвечір. Як не дивно, цей день у Німеччині не є державним вихідним і багато офісів і підприємств офіційно працюють у першу половину дня.

Звичайно, багато хто намагається взяти 24 грудня відпустку або вихідний. Кажуть, що зі ста відсотків робочих місць цього дня заповнені лише десять.
Вдень компанії, магазини і лавки закриваються, автомобілі роз'їжджаються по домівках, стихає метушня в магазинах, вулиці порожніють, Німеччина затихає в передчутті чудес. Настає Святий Вечір (Heiligabend). 25 і 26 грудня в Німеччині вважаються неробочими днями.
Тихо, сімейному
Зачиняються вікна і двері і кожен прагне опинитися в колі найближчих людей, насолодитися зустріччю і радістю спілкування один з одним. Не ображайтеся, якщо саме цього вечора Ваші німецькі друзі не запросять Вас до себе в гості: Різдво в Німеччині - це суто сімейне свято, яке збирає часом розкиданих по всій Німеччині членів сім'ї за одним столом. Навіть підлітки і молодь, відкладають зустрічі з друзями, навчання в іншому місті і присвячують час рідним.

Дух Різдва огортає все навколо.
Що на столі?
Якщо заглиблюватися в різдвяні гастрономічні традиції, то йшлося б про 7-9 обов'язкових страв: на почесному центральному місці - запечений гусь з яблуками, а також тушкована свинина і печьовий карп, квашена капуста і каша.

Сьогодні у сучасної господині в Німеччині таке меню, швидше, викличе подив. Сучасні німці не дотримуються старих традицій щодо різдвяного столу. Тому пальму першості у гуся вже давно відібрав картопляний салат. Порівнювати його з олів'є було б зайвою сміливістю з нашого боку, але салат цей полюбляє і шанує кожний німець як гарнір.

Вторими в різдвяному рейтингу йдуть запечені гусь або індичка. Однак і традиційні сосиски ніхто не відміняв, тому не дивуйтеся, якщо помітите їх на чиємусь різдвяному столі. В останні роки на святковому застіллі можна покуштувати і швейцарський раклет.
З алкогольних напоїв лідирують червоне вин і пиво.
А що під ялинкою?
Як правило, німецькі діти не шукають подарунки під ялинкою вранці, 25 грудня. У більшості сімей подарунки прийнято дарувати один одному ввечері 24 грудня. Причому німці всіляко вдаються до таких традиційних подарунків, як книги або одяг. Сьогодні часто дарують особливі враження, квиток на концерт, відвідування заходів або подорожі.

Судячи зі статистики, найбажанішими подарунками в Німеччині вважаються подарункові сертифікати і гроші.
До речі про подарунки: саме Мартін Лютер ввів традицію дарувати і отримувати подарунки на Різдво в 1535 році. Раніше подарунки були тільки в День Святого Миколая (Nikolaustag). Але оскільки Лютер був противником традиції поклоніння святим, він пов'язав звичай дарувати подарунки з Христом, а не зі Святим Миколаєм.
Лист Дідові Морозу!
У Німеччині є сім офіційних різдвяних поштових відділень. Саме на них приходять листи напередодні Різдва, відправлені дітьми Діду Морозу, святому Миколаю і немовляті Христу.

Більшість листів приходить у Хіммельпфорт у землі Бранденбург. У 2012 році там було майже 300.000 листів, 20.000 з них - з-за кордону. Ці листи, до речі, з роками стають все вимогливішими. Багато відправників не мучать себе зайвими текстами і замість листів відправляють просто списки бажаних подарунків.

Якщо Ви хочете ще поспілкуватися про різдвяні традиції з німкенею Аріелою, то приєднуйтеся до нашого віртуального розмовного клубу 23 грудня о 18.00 годині. Детальніше про наш розмовний клуб тут (натисніть).

Тур в німецьке Різдво нам влаштувала Марія Дегтяренко, команда «Баварського дому, Одеса».
Читать о рождественских сладостях

Німецька мова для дорослих дистанційно в Одесі:

Що таке Адвент?
Чому грудень найулюбленіший місяць у році?
Який мешканець Німеччини від мала до велика не любить грудень?! Питання риторичне, адже грудень - це час підготовки до найбільшого свята в році для німців - Різдва! Про нього ми поговоримо в інший раз, а сьогодні мова піде про передріздвяні традиції і час, який німці називають «Адвент»!
Адвент (від лат. adventus - пришестя Христа) - чотиритижневий період підготовки і час очікування, що передує святу Різдва Христового, широко поширений у західній християнській культурі.
Традиція № 1: Різдвяні ярмарки/ Weihnachtsmärkte

У кожному німецькому місті наприкінці листопада на центральній площі відкривається Різдвяний ярмарок. У великих містах їх буває декілька і у кожного своя неповторна атмосфера. Адже це не просто ринок, це світ дитинства, дерев'яних хатинок з подарунками ручної роботи, скляними кулями незвичайної краси, ароматами ванільних вафель, кориці, медових пряників, дитячого пуншу, карамелі, смажених горіхів, глінтвейну та інших частувань!
Сюди відправляються цілими компаніями або сім'ями на прогулянку, за подарунками близьким і друзям, а також, щоб зануритися в передсвяткову атмосферу.

Традиція різдвяних ринків сягає своїм корінням у XIV століття. Один з найзнаменитіших різдвяних ярмарків Німеччини - в Нюрнберзі (Christkindlesmarkt). Але й інші міста, наприклад, Дрезден і Аахен змагаються за право вважатися найкрасивішими і казковими! На жаль, у 2020 року у зв'язку з карантинними обмеженнями цю багатовікову традицію довелося тимчасово скасувати, але у 2021 ярмарки відновлять свою роботу аз певними обмеженнями.
Традиція № 2: різдвяний вінок (Adventskranz)
Зараз на багатьох дверях європейських будинків можна побачити різдвяний вінок із соснових або ялинових гілок. Але не всім відомо, що це німецький винахід. У 1839 році його вперше спорудив лютеранський пастор з Гамбурга, Йоханн Хінріх Віхерн. Він керував притулком для дітей-сиріт, які з приходом зими постійно перепитували, коли ж, нарешті, настане Різдво.

У 1839 р. Віхерна придумав геніальний вихід:він взяв колесо від воза і встановив на ньому 20 маленьких і 4 великих свічки. Щодня грудня запалювали по одній (великі для воскресінь). Так діти самі могли порахувати, скільки ще залишилося чекати, а заодно зайнятися корисними математичними обчисленнями!
Своїм винаходом Віхерн поділився з колегами, яким сподобалася ідея. Невдовзі такі вінки з'явилися у всіх протестантських церквах Німеччини. У 1860 їх удосконалили і почали робити з ялинкових гілок, а не з коліс.
З часом на вінку залишилися 4 традиційні свічки, першу з яких запалюють у першу з чотирьох неділь перед Різдвом (зазвичай з 27-28 листопада по 3 грудня).
Традиція № 3: Адвент- календар (Adventskalender)
Адвент-календар — це календар очікування Різдва. Давним-давно, ще в XIX столітті, це була красиво прикрашена шкатулка з цукерками з побажаннями, по одній на кожен день до настання свята. Так сім "я намагалася підсолодити дітям томливе сподівання Різдва.

Традиційно адвент-календар має 24 віконця, перше з яких відкривають 1 грудня, і потім кожен день до Різдва за західною традицією - 25 грудня. Через століття формат і наповнення стали більш різноманітними, але суть залишилася та ж: дитина (або дорослий!) протягом всього грудня кожен день відкриває по віконцю і отримує маленький сюрприз!
Адвент-календарі стали настільки популярними, що тепер їх купують і дарують люди, далекі від релігії. Адже це чудова традиція і спосіб порадувати себе і близьких.
Традиція № 4: День Миколи Чудотворця (Nikolaustag)
Кожна німецька дитина з нетерпінням чекає на 6 грудня - Nikolaustag! Напередодні свята прийнято вішати шкарпетки на камін або ставити на підвіконня, за поріг начищене взуття, щоб Святий Миколай поклав туди солодощі та іграшки.

Дітлахи свято вірять, що Святий Миколай об'їжджає місто у своїх санях і приходить у будинки через камін, щоб покласти подарунки в приготовлене взуття або шкарпетки. Але, незважаючи на радість передчуття, дітей долає і занепокоєння, адже іноді замість Миколая може навідатися злий Рупрехт (Knecht Ruprecht) - страшний дядько, який карає неслухняних дітей розгами або навіть, посадивши в мішок, відносить до лісу. Мабуть, Кнехта Рупрехта придумали з виховною метою - вперше він з'явився в традиціях XVII століття, і відтоді незмінно присутній у німецькому фольклорі.
Але ми впевнені, що до читачів цієї статті Рупрехт не нагряне: адже ви себе добре вели в році, що минає?

У тонкощах німецьких передріздвяних традицій для нас розбиралася Марія Дегтяренко, команда "Баварського дому, Одеса".
Вчи німецьку мову в аккредитованому центрі Goethe-Institut Ukraine!
Заповніть, будь ласка, форму і ми зв 'яжемося з Вами по телефону або електронною поштою!
Рівень, який Вас цікавить
Напишіть Ваші запитання чи коментар
Наші новини
вул. Успенська, д. 60, оф.2 (другий поверх)
65045 Одеса
Україна

+380668611508
+38048777 06 96

info@bayernhaus.com.ua
Нас можна знайти тут:
Ваші ім`я та прізвище
Ваш номер телефону
Адреса електронної пошти
Напишіть Ваше запитання або залиште коментар